جزییات آخرین وضعیت تعیین تکلیف موسسات غیرمجاز

یک مقام مسئول بانکی با تشریح آخرین وضعیت تعیین تکلیف سپرده گذاران موسسات اعتباری غیرمجاز، گفت: تعیین تکلیف ٩٨ درصد سپرده گذاران موسسه منحله وحدت انجام شد. 

 

به گزارش خبرگو ، سیدامین جوادی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با تشریح جزییات آخرین وضعیت سپرده گذاران موسسات اعتباری غیرمجاز گفت: بر اساس برنامه ریزی های بانک مرکزی، ٩٨ درصد سپرده گذاران تعاونی منحله وحدت تعیین تکلیف شدند.

این مقام مسئول بانکی افزود: مقام معظم رهبری راسا به سران قوا دستور دادند تا موضوع موسسات اعتباری غیرمجاز را سلماندهی کنتید؛ این در حالی است که بازار غیرمتشکل پولی باعث شده بود تا بانک مرکزی متواند مسائل پولی کشور را به خوبی ساماندهی کنند که در این میان تا ٩٨درصد، این معضل حل و فصل شده و امید داریم باقیمانده این موسسات نیز ساماندهی شوند.

جوادی تصریح کرد: مجلس و دولت دست به دست هم دادند تا بازار غیرمتشکل پولی ساماندهی شود که بر این اساس مدیریت دارایی و بدهی تعاونی منحله وحدت به ما سپرده شد و با تشکیل کمیته های سه گانه مسائلی همچون تعداد سپرده گذاران و اموال آنها و میزان اقساط رصد شد که البته کار مشکلی بود.

وی اظهار داشت: اینکه حقوق مردم به خوبی و با دقت رصد و رعایت شود مهم است البته ٤٧٠٠ میلیارد تومان پولی بود که در تعاونی وحدت جمع شده بود و تنها ٥٠٠ میلیارد تومان وام داده شده بود و مابقی ٤٢٠٠ میلیارد تومان مشخص نبود. برخی از سپرده ها به اجزای جزئی تبدیل شده بود.

جوادی ادامه داد: گاهی اوقات باید برای دیدن یک سند باید کر سنتی را پیدا می کردند که این کار سختی بود ولی به اطمینان نسبی رسیدیم و البته ١٦ هزار شکایت دریافت کردیم که ٢٠٠ تا فقط به میزان دستکاری سپرده اعتراض داشتند.

وی افزود: ٤٧٠٠ میلیارد تومان سپرده متعلق به ٣٧٤ هزار و ٢٤٦ بود که دارندگان سپرده تا صد میلیون تومان با تعدیل سود به ١٥ درصد پرداخت شده است و

جوادی گفت: حدود هشت هزار نفر داریم که منتظر تصمیم سران قوا و بانک مرکزی هستند.  البته جلسات فشرده ای برگزار شده است. البته کار سختی است که این تعداد افراد که برخی از آنها عجول بودند را ساماندخی کنیم البته برخی شعب نیز از سوی سپرده گذاران اشغال شده بود.

البته متولی سیاست های پولی بانک مرکزی است و به همین دلیل قانون بازار غیرمتشکل پولی تصویب شده است. البته شاید برخی به دنبال این هستند که چرا سودشان کم شده است و بنابراین آنها باید منطقی باشند.

وی تاکید کرد: نظام بانکی باید تحت نظارت بانک مرکزی کشور را که اقتصاد محور است تامین مالی کرده تا اقتصاد را بچرخاند.

وی افزود: ٥٠٠ میلیارد تومان از پول تعاونی منحله وحدت وام داده شده است و ٦٠٠ میلیارد تومان از اموال شناسایی شده است و به قیمت گذاری آنها رسیده ایم و ٣٧٠ میلیارد تومان به مزایده گذاشته است و مابقی املاک را مقامات امنیتی شناسایی کرده اند که امیدواریم به زودی  اموال را به ما بدهند.

جوادی گفت: ما اموال را به مزایده گذاشتیم تاکار شفاف باشد؛ قیمت ها طمع آمیز نیست ولی با توجه به  تغییرات مثبت ملک این اموال مشتری نداشت.

وی افزود: دو درصد ١٧٠٠ میلیارد تومان نیاز دارند تا تسویه کامل صورت گیرد از همان تاریخ افتتاح حساب تعدیل سود صورت گرفت در حالیکه برخی از آنها  سود ٣٣درصدی هم گرفته بودند اما اگر اموال مازاد شناسایی شود مازاد سود خواهیم داد.

جوادی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه ٢درصد باقیمانده تعاونی منحله وحدت چه زمانی به سپرده گذاران پرداخت می شود، ادامه داد: هنوز مشخص نیست که سران قوا برای ١٧٠٠ میلیارد تومان چه تصمیمی خواهد گرفت و ما منتظر تصمیم آنها هستند. 

وی افزود: ممکن است دوباره بانک مرکزی اجازه یابد که خط اعتباری جدیدی بدهد یا اینکه پرداخت ها به نحوی باشد که املاک شناسایی و پول آن بازگشت داده شود و سپس سپرده ها پرداخت شود.

اصلاح شده یکشنبه, 06 اسفند 1396 11:12

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top