گماشتن جوانان در سطوح بالای بیمه ای یک شبه امکان پذیر نیست/ یک راهکار برای ایجاد دگرگونی در ساختار مدیریت ریسک

 

صنعت بیمه نیازمند دگرگونی در ساختار مدیریت ریسک است در این راستا باید با تصویب شورای عالی بیمه ساختار نوینی جهت مدیریت ریسک های انرژی در صنعت بیمه با کمک نهادهای فرا صنعتی ایجاد گردد . / بکارگیری جوانان در سطوح بالای مدیریتی صنعت بیمه ، چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد بلکه باید تدریجا تجارب به آنها تزریق شود و نقش مربی گری برای انها ایفا گردد در این صورت قطعا در اینده اثرات مثبت استخراج خواهد شد.

 

به گزارش خبرگو ،محمد عباس زادگان ، مدیر عامل بیمه تجارت نو ، در گفتگو با ریسک نیوز در خصوص برخی انتقادات وارد بر صنعت بیمه از سوی وزیر نفت در راستای حضور دیر هنگام بیمه گران به مدیریت ریسک و نرخ دهی غیر فنی در بیمه های انرژی گفت: به نظر می رسد برای این انتقادات باید راه حل پیدا کرد و  راه حل نیز در ایجاد یک ساختار جدید است .

وی ضمن اشاره به ضرورت ایجاد ساختار جدید ارزیابی ریسک و ایمنی در صنعت بیمه اذعان داشت: متاسفانه تعداد  افرادی که در صنعت بیمه متخصص سنجش ریسک انرژی باشند بسیار محدود است ، حتی در گذشته نیز این کار توسط خارجی ها انجام می شددر این راستا لازم است شرکتی با ساختار جدید ایجاد شود تا در زمینه ازریابی ، تحلیل و آموزش ریسک به صنایع وابسته به انرژی کمک کند.

عباس زادگان در ادامه افزود:  صنایع نفتی دارای بخش HSE  هستند ؛ بنابراین شرکت و ساختاری که در زمینه مدیریت ریسک تشکیل می شود باید دارای توانمندی های منحصر به فردی باشد تا تمام بخش های مختلف انرژی را در زمینه مدیریت ریسک پوشش دهد.

به گفته وی  باید بتوان مدیران و خبرگان صنعت بیمه را سامان دهی کرد  تا در این ساختار نوین بتوانند سرویس جدید را تعریف ، استاندارد سازی ، خلق و ارایه کنند.

مدیرعامل بیمه تجارت نو با بیان اینکه این ساختار جدید باید در کنار صنعت بیمه و به عنوان مکمل تشکیل شود، گفت:  این پیشنهاد  از سوی بیمه تجارت نو کتبا به بیمه مرکزی ارایه شده است.

وی در خصوص اینکه این ساختار چگونه باید شکل بگیرد در حالیکه در شرایط فعلی در بیمه مرکزی اداره مدیریت ریسک نیز ایجاد شده ، اینگونه پاسخ داد که اداره مدیریت ریسک در بیمه مرکزی باید بیش ازین تقویت شود اما برای شکل گیری ساختار مورد نظر ،نهاد ناظر باید مقررات ایجاد این ساختار را تصویب کند.

به گفته وی در حال حاضر مقررات برای ایجاد شرکتهای پرداخت خسارت یا  شرکتهای بیمه داریم اما مقررات برای ایجاد شرکت و ساختاری که مدیریت ریسک را بر عهده گیرد ،نداریم که باید از سوی شورای عالی بیمه تصویب شود .

وی البته تصریح کرد که  صنعت بیمه به تنهائی نمی تواند این کار را انجام دهد بلکه این ساختار باید با همکاری صنایع نفتی ، فارغ التحصیلان انرژی و خبرگان بیمه ای و سندیکای بیمه گران انجام شود.

به گفته عباس زادگان برای تقویت این شرکت مدیریت ریسک به اموزش های بین المللی نیاز است در این راستا نیاز به خبرگان بین المللی نیز داریم چرا که دانش ایرانی ها در زمینه کنترل ریسک بیمه های انرژی بسیار اندک است در این راستا لازم است دانش برون مرزی از طریق بکار گرفتن کارشناسان خارجی  به داخل منتقل شود .

 مدیر عامل بیمه تجارت نو در خصوص برخی  انتقادات  بر ضرورت جوان گرائی در صنعت بیمه و کناره گیری بازنشستگان جهت رشد نیروهای جوان که اخیرا از سوی نماینده مجلس نیز مطرح شد، اذعان داشت:نمی توان ناگهانی گروه جوان را بکار گرفت حتما باید اموزش ببینند تا تجربه پیدا کنند اما راه درست ان است که به تدریج جوانان را از سطوح میانی حرکت دهیم تا همزمان با کسب تجربه به سطوح بالای مدیریتی برسند.

عباس زادگان به نحوه استفاده از نیروهای جوان در شرکت متبوعش اشاره داشت و گفت: تعداد بازنشستگان در بیمه تجارت نو فقط دو نفر است که از نیروهای باتجربه نیز محسوب می شوند اما سایر نیروهای شرکت را جوانان تشکیل می دهند و نتایج خوبی هم گرفتیم.

وی تاکید کرد: بکارگیری جوانان در سطوح بالای مدیریتی صنعت بیمه ، چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد بلکه باید تدریجا تجارب به آنها تزریق شود و نقش مربی گری برای انها ایفا گردد در این صورت  قطعا در اینده اثرات مثبت استخراج خواهد شد.
عباس زادگان در ادامه در خصوص وضعیت نا مطلوب نرخ دهی صنعت بیمه ، اذعان داشت: این امر نیازمند هم پیمانی شرکتهای بیمه است نمی توان به روش تعرفه ای بازگشت اگر چه در جاهائی بیمه مرکزی برای ریسک های بزرگ می تواند حداقل قیمت قرار دهد مثل کشتی و هواپیما که در حال حاضر در آیین نامه این حداقل نرخ ها اعمال شده؛  اما تنها راه جلوگیری از نرخ شکنی در ریسک های خرد  هم پیمانی شرکتهاست چون شرکتهای بیمه مکلفند که در پایان سال مالی به سهامداران خود سود بدهند پس ناچارند به صورت تدریجی رعایت نرخ را جدی بگیرند.

وی در پاسخ به اینکه چرا این هم پیمانی ایجاد نشده گفت: معتقدم در حال حاضر همکاری شرکتها نسبت به گذشته رو به بهبود است و من ازین همکاری نا امید نیستم.

منبع:ریسک نیوز

اصلاح شده یکشنبه, 28 مرداد 1397 04:16

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top