آغاز طرح "حذف دفترچه بیمه سلامت در بیمارستان‌ها"

معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران از اجرایی شدن طرح استحقاق درمان تا سه ماهه‌ دوم سال جاری در کل کشور خبر داد.

 

به گزارش خبرگو ،دکتر مرتضی ادیانی، با اشاره به آغاز طرح‌حذف دفترچه‌ها و الکترونیکی شدن خدمات بیمه سلامت در چهار استان کشور، گفت: الکترونیک شدن خدمات یکی از ۹ گام عملیاتی بیمه سلامت در سال ۹۷ است که اجرای کامل و تداوم این طرح در فازهای بعد به استاندارد‌سازی، کاهش هزینه‌ها، تسریع امور و رضایت‌‌مندی بیماران و بیمه‌شدگان ‌کمک شایانی خواهد کرد.

هنگام پذیرش بیمار در بخش‌های بستری موقت یا دائم، الزام به ارائه‌ دفترچه بیمه سلامت حذف شده و پذیرش بیمار صرفا با اعلام کد ملی وی انجام می‌شود. بر این اساس، با استفاده از اپلیکیشن‌ها و سیستم‌های الکترونیکی، اطلاعات پزشکی بیمار شناسایی می‌شود و کارشناسان بیمه اطلاعات بیمه‌گری را بررسی و استحقاق بیمار را برای دریافت خدمات درمانی به صورت آنلاین و الکترونیکی بررسی و تأیید می‌کنند. در ادامه نیز یک کد ۱۶ رقمی در اسناد مربوط به بستری بیمار درج می‌شود که برای پیگیری‌های مالی بعدی قابل ارائه به بیمه خواهد بود.

ادیانی افزود: اگرچه در فاز نخست این طرح در مراحل بعد از پذیرش اولیه (از جمله در هنگام ترخیص و همچنین در بخش‌هایی غیر از بستری)، همچنان ارائه‌ دفترچه کاغذی ضروری است، اما این طرح در فازهای بعد به بخش‌های دیگر و همچنین تمامی مراحل درمان تا ترخیص بیمار خواهد رسید و در نهایت چاپ دفترچه‌ها نیز به طور کامل منتفی می‌شود و پرونده‌های پزشکی و بیمه‌ای بیماران نیز در قالب یک بسته کاملا الکترونیکی ارائه خواهد شد.

ادیانی به رفع هم‌پوشانی‌ها نیز اشاره کرد و گفت: این طرح به عنوان یکی از ابعاد طرح استحقاق درمان است. از آنجا که در حال حاضر تعداد جمعیت بیمه‌های هم‌پوشان در کشور  قابل ملاحظه است، طرح استحقاق درمان حل این مسئله را نیز در نظر گرفته است؛ بر این اساس بیمارانی که چند دفترچه‌ای هستند تعیین تکلیف شده تا با کمترین هزینه‌ها، کارآمدترین خدمات بیمه‌ای‌به افراد مستحق و نیازمند ارائه شود.

معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران با تاکید بر اینکه تا سه ماهه‌ دوم سال جاری، طرح استحقاق درمان در کل کشور اجرا خواهد شد، گفت: فاز نخست طرح در استان‌های  فارس، مازندران، کرمان و البرز  رونمایی شده  است.

بنابر اعلام اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بیمه سلامت ایران، ادیانی دسترسی به سیستم اطلاعات بیمارستانی (HIS) را از دیگر طرح‌ها به منظور هم‌افزایی با طرح‌های دیگر این سازمان دانست و افزود: این طرح حذف بسیاری از اسناد کاغذی را در پی داشته و در فازهای بعدی در کنار موضوع راهنمای طبابت بالینی (گایدلاین‌ها) می‌توانند سیستم سلامت ما را به سطح کشورهای پیشرفته‌ی دنیا برساند.

 

اصلاح شده شنبه, 18 فروردين 1397 07:21

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top