پیش‌فروش سکه از امروز متوقف شد/ توزیع یک میلیون سکه در سه روز

بانک مرکزی اعلام کرده که تمامی پیش‌فروش‌های سکه را از امروز (دوشنبه) به طور کامل متوقف کرده و از این پس تمرکز خود را تنها بر روی توزیع سکه‌های پیش‌فروش شده خواهد گذاشت.

به گزارش خبرگو ، بازار سکه دو سه روزی هست که دوباره ملتهب شده و قیمت‌ها رو به افزایش گذاشته است. روز شنبه هفته جاری، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۱۱۵ هزار تومان افزایش مواجه شد و نرخ آن از دو میلیون تومان هم گذشت و به ۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان رسید. دیروز(یکشنبه) هم مجدد قیمت با افزایش ۲۳ هزار تومانی مواجه شد و در نهایت، به نرخ دو میلیون و ۷۵ هزار تومان معامله شد.

این در شرایطی است که چندی پیش، بانک مرکزی به منظور کنترل نوسانات نرخ سکه، ابتدا حراج‌هایی را در بانک کارگشایی برگزار کرد که البته در آن حضور پررنگ دلال‌ها سبب شد تا یک روز و در یک تصمیم غیرمنتظره از سوی بانک مرکزی، جلسه حراج علیرغم حضور متقاضیان، منتفی اعلام شود و بلافاصله پس از آن، دولت طرح جدید پیش فروش یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه، یکساله و دو ساله را اعلام نماید.

اما بعد از گذشت مدتی به دلیل استقبال بیش از حد مردم و البته اعلام بانک مرکزی مبنی بر ضرورت حفظ ذخایر خود، طرح یک ماهه متوقف شد و پس از گذشت چند روز طرح‌های سه ماهه و شش ماهه هم بدون ادامه رها شدند. تا امروز، تنها طرح یک ساله و دوساله باقی مانده بود که آن هم از امروز(دوشنبه) متوقف خواهد شد.

مسعود رحیمی، مدیرکل نشر و ریالی بانک مرکزی در این رابطه خبر از توقف تمامی پیش‌فروش‌های سکه در سررسیدهای مختلف می‌دهد و می‌گوید که این طرح تا اطلاع ثانوی متوقف است. وی به این نکته اشاره کرده که از زمان آغاز پیش فروش سکه از سوی بانک مرکزی در شعب بانک ملی ایران، تاکنون هفت میلیون سکه پیش فروش شده و برآورد ما این است که با تزریق آنها به بازار، قیمت ها متعادل می شود.

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که نخستین موعد سررسید سکه های پیش فروش شده یک ماهه ۲۶ اردیبهشت ماه است که با توجه به اینکه در آستانه نزدیک شدن به این موعد هستیم، همه سکه های پیش فروش شده تحویل بانک ملی ایران شده است. بر این اساس، بانک مرکزی در نظر دارد تا در سه روز نخست توزیع، بالغ بر یک میلیون سکه توزیع خواهیم کرد که حسب دستور رئیس کل بانک مرکزی امروز بنا شد این توزیع حتی زودتر از ۲۶ اردیبهشت ماه انجام شود و مردم می توانند سر موعد و حتی زودتر سکه خود را تحویل بگیرند.

اکنون مقامات بانک مرکزی می‌گویند که از آنجا که نیاز است در قبال پیش فروش بتوانیم تعهدات خود را انجام دهیم و کیفیت بالای ضرب سکه را نیز حفظ کنیم، قرار شد از فردا (۱۷ اردیبهشت) به طور موقت پیش فروش سکه متوقف شود. بر ین اساس مهمترین محدودیت ما انجام ضرب سکه است که بتوانیم سر موعد ضرب کنیم و تحویل مردم دهیم ضمن آنکه به نظر می رسد با ورود این تعداد سکه، بازار متعادل شود.

بانک مرکزی البته بر این نکته هم تاکید دارد که ما از نظر موجودی طلای خام در خزانه بانک مرکزی هیچ محدودیتی نداریم و به میزان کافی طلا وجود دارد اما به هر حال بانک مرکزی به رصد بازار ادامه می دهد و در صورتی که نیاز به مداخله ببیند، چه از طریق حراجی و چه پیش فروش سکه بار دیگر اقدام خواهد کرد.

اصلاح شده دوشنبه, 17 ارديبهشت 1397 05:10

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top