همتی گام اول را محکم برداشت/آینده روشن برای اعاده و تقویت بانک مرکزی

خبرگو: رئیس کل بانک مرکزی در مراسم معارفه‌اش سخنانی را به زبان آورد که نشان می‌دهد برای پذیرش این مسئولیت عزمی جدی دارد. او از تلاش خود برای اعاده و تقویت اعتبار بانک مرکزی سخن گفت و هنگامی که معاون اول اعلام کرد او در شرایط خطیری این مسئولیت را بر عهده گرفته است اعلام کرد: «با توجه به سمتی که من داشتم، بعضی گفته‌اند اگر سمت رئیس کل بانک مرکزی را قبول کند عقل درست و حسابی ندارد»

به گزارش خبرگوهمتی برای اولین بار سخنانش را از روی نوشته خواند و در مورد محورهای اصلی برنامه‌اش اظهار داشت: ثبات در مقررات بانکی، حذف رانت ارزی و اعتباری بانکی، پشتیبانی از تولید داخلی، حمایت از صادرات پایدار، حمایت از بازار سرمایه برای جذف نقدینگی و افزایش بهره‌وری منابع مالی از مهمترین برنامه‌های پیش روی بانک مرکزی است.

وی افزایش تاب‌آوری اقتصاد در برابر تلاش دشمنان برای ایجاد انزوای مالی را بسیار ضروری دانست و گفت اعمال تحریم‌ها در عرصه اقتصاد راهی است که غرب برای از بین بردن سرمایه اجتماعی دولت و نشان دادن صنعت حاکمیت دنبال می‌کند.

وی افزود: در این شرایط برای من حفظ قدرت ارزی کشور مساوی با صیانت و تقویت منابع و ذخایر بانک مرکزی، کنترل تورم، اصلاح ناترازی‌های موجود در شبکه بانکی، استقرار نظم و انضباط در بانک‌ها و به مهار کشیدن حجم نقدینگی بالا و فزاینده حاضر و هدایت آن با ابزارهای سیاست‌های پولی و اعتباری است.

همتی وضعیت کنونی بازار ارز را محصول ناترازی عمیق ترازنامه نظام بانکی با بی‌تدبیری در استفاده از ابزارهای سیاست پولی و سردرگمی در سیاست‌های ارزی دانش و گفت: دلیل اصلی نابسامانی در بازار ارز ناشی از عدم کنترل و هدایت جریان نقدینگی، خلق نقدینگی بی‌ضابطه توسط شبکه بانکی، فقدان ابرازهای جایگزین مناسب برای دارایی‌های مانند ارز و سکه طلا و القای جو بدبینی برای ترسیم آینده‌ای تیره و نامطمئن در ذهن مردم است.

وی دوره جدید بانک مرکزی را پیام‌آور ثبات و آرامش فکری برای تمام مردم و اهالی کسب‌و‌کار و نیز احیا و تقویت اعتماد عمومی به سیاست‌گذار پولی عنوان کرد و گفت: سیاست‌های دولت پولی و ارزی شرط لازم است اما شرط کافی برای تحقق ثبات قیمت، جلب اعتماد عمومی است. وی افزود: راهکارهای بدون حاشیه‌سازی و ایجاد اضطراب بانکی، تصویر موجود را بهبود می‌بخشد.  

اصلاح شده یکشنبه, 07 مرداد 1397 06:21

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top