هشدار سیف در مورد خرید بیت کوین

رئیس کل بانک مرکزی با هشدار نسبت به خرید و فروش ارزهای دیجیتال (بیت کوین) اعلام کرد که این مجموعه در تلاش است تا امنیت های نسبی در این رابطه ایجاد شود.

 

به گزارش خبرگو ،ولی الله سیف در سخنانی یادآور شد: بانک مرکزی نسبت به خرید و فروش این ارزها هشدارهای لازم را به مردم می دهد و تلاش می کند در این خصوص امنیت های نسبی برقرار شود. ارز دیجیتال یا «بیت کوین» در سال 2008 میلادی تولد یافت؛ مبدع آن که با نام مستعار «ساتوشی ناکوموتو» معرفی می شود، با گذشت نزدیک به یک دهه از آغاز فعالیت این نوع ارزها هنوز ناشناخته مانده است.

نخستین انتقال وجه به مقدار 50 بیت کوین در سال ٢٠٠٩ انجام شد و در نزدیک به یک دهه گذشته روند رو به رشدی را طی کرد.

مزیت این ارز در این است که تحت قوانین و استانداردهای بانک مرکزی هیچ کشوری نمی گنجد؛ هرچند همچون ارزهای کاغذی با نوسان قیمتی همراه است.

به طور کلی ارزهای دیجیتال بر بستر شبکه جهانی اینترنت بین اشخاص مبادله می شود و هیچ بانک یا دولتی بر آن نظارت نمی کند.

با وجود هشدار بانک مرکزی و اعلام ممنوعیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی های مجاز سراسر کشور، این نوع ارز در بازار ایران دست به دست می شود و به صورت خزنده در حال جذب منایع مردم است.

«حمید مجتهدی» رییس کانون صرافان ایرانیان، در این باره می گوید: طبق دستورالعمل مربوط به صرافی‌ ها، صرافان مجاز به معامله ارزهای مجازی نیستند و بیت کوین و ارزهای مجازی در صرافی‌ ها معامله نمی‌ شود.

پیگیری ها از صرافی ها نیز گویای آن است که صرافان قدیمی و با تجربه به دلیل جدید بودن این عرصه، از ورود به آن هراس دارند اما صرافان جوان تر تمایل خود را از ورود به این عرصه پنهان نمی کنند؛ هرچند در گفت و گو با مراجعه کنندگان اعلام می کنند هنوز اجازه فعالیت رسمی در حوزه ارز دیجیتال را ندارند و منتظر نظر بانک مرکزی هستند.

منبع:اقتصاد آنلاین

اصلاح شده یکشنبه, 10 دی 1396 09:34

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top