نوسان قیمت ارز بیش از ۶ درصد در سال نخواهد بود

رییس کل بانک مرکزی از مصوبه شورای عالی امنیت ملی برای ساماندهی بازار ارز خبر داد و گفت: نوسان قیمت دلار ۵ الی ۶ درصد در سال خواهد بود.

 

به گزارش خبرگو ، به نقل از خانه ملت، ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی از گذشته ارتباط خوبی با  مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی داشته و در خصوص مسائل اقتصادی کشور، همفکری وجود داشته تا تصمیمات اثربخش تر باشد و در این راستا تعاملات با کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه خواهد یافت.

وی با بیان اینکه اقتصاد کشور نیازمند تصمیم گیری های پخته و سنجیده است، گفت:ممکن است تصمیمات خوب  بدون اجماع به نتیجه مطلوب دست نیابد.

سیف با بیان اینکه انسجام در جهت گیری های صحیح اقتصادی کشور در شرایط موجود بین المللی نقش موثری دارد، ادامه داد: بخشنامه ای درخصوص جذب سپرده های ارزی در اسفندماه سال ۹۶ با لحاظ تضمین ها و پرداخت سود ارزی ارائه شده است و مشکلات گذشته در این زمینه که عدم اعتماد ایجاد کرده بود، در بخشنامه اخیر رفع شده است.

اقدامات لازم در خصوص صندق ذخیره طلا در روزهای آینده انجام می شود

وی با بیان اینکه اقدامات لازم در خصوص صندوق ذخیره طلا در روزهای آینده انجام می شود، ادامه داد: در موضوع سپرده گذاری های ارزی، مکانیزمی در نظر گرفته شده است که امکان استفاده از سپرده های ارزی برای صاحبان سپرده در خارج از کشور فراهم شود و متن بخشنامه مذکور در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.

سیف با اشاره به صحبت های رئیس مجلس مبنی بر ساماندهی صرافی ها، ادامه داد: بحث ساماندهی و تمدید مجوز صرافی ها براساس عملکرد صرافی ها و با رعایت ملاحظات قانونی پیگیری می شود.

نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای هر دلار با لحاظ واقعیت های اقتصادی تعیین شد

وی ادامه داد: وضعیت بازار ارز در روزهای گذشته از مولفه های اقتصادی متاثر نبود و بیشتر التهابات، بازار ارز را با مشکل روبرو کرده بود که نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای هر دلار با لحاظ واقعیت های اقتصادی در نظر گرفته شده است.

گزارش های صندوق بین المللی پول نرخ حدود ۴۲۰۰ تومانی دلار را تایید می کند

سیف تصریح کرد:براساس گزارش های صندوق بین المللی پول و لحاظ پارامترهای اقتصادی و متغیرهای بنیادین، نرخ حدود ۴۲۰۰ تومانی برای هر دلار، مناسب است و حتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و کارشناسان اقتصادی نیز نرخ ۴۲۰۰ تومان را برای دلار توصیه کرده اند، البته نرخ مذکور تثبیت نخواهد شد چرا که در آینده مسئله ایجاد می کند، اما نوسانات قیمت دلار حدود ۵ الی ۶ درصد در سال خواهد بود.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر لزوم توجه بهینه به منابع و مصارف ارزی است، یادآور شد: هماهنگی های خوبی با قوه قضائیه، وزارتخانه های اقتصاد و کشور، نیروی انتظامی برای ساماندهی بازار ارز وجود داشته و در شورای عالی امنیت ملی مصوبه خوبی در این زمینه وجود دارد که  حکم کافی برای تحت کنترل قرار گرفتن امور است.

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top