لزومی ندارد دلار را در ثبت‌سفارش مجاز بدانیم/جوکاذب در تحریک دلار

یک مقام مسئول در بانک مرکزی اعلام کرد:در حالیکه مراوده دلاری با آمریکا نداریم چه نیازی است که سیستم ثبت سفارش بر پایه دلار باشد و انجام ثبت سفارش با دلار جو کاذبی را ایجاد کند.

 

به گزارش خبرگو ، به نقل از بانک مرکزی، مهدی کسرایی‌پور گفت: ممنوعیت ثبت سفارش با دلار آمریکا به درخواست بانک مرکزی از وزارت صنعت بوده که امروز اجابت و اجرایی شده و از این بابت از این وزارتخانه تشکر می کنیم.

وی با اشاره به اینکه روش پرداخت در ثبت سفارش به دو شیوه بانکی و غیر بانکی است و نوع ارز هم بستگی به پرفرم‌های صادره دارد، تصریح کرد: از آنجایی که عدم امکان استفاده از مکانسیم تسویه دلاری برای شبکه بانکی ایران بدلیل تحریم‌های اولیه آمریکا میسر نیست بنابراین در روش بانکی هیچ ثبت سفارش دلاری در سال‌های اخیر انجام نشده است.

کسرایی پور درباره روش غیر بانکی نیز اظهار کرد: در این روش که عمدتا از طریق صرافی‌ها انجام می شود، بعضی از ثبت سفارش‌ها تا به امروز به دلار آمریکا انجام می‌شد که این ممنوعیت مشمول این روش است.

وی تاکید کرد: در حالیکه مراوده دلاری با آمریکا نداریم چه نیازی است که سیستم ثبت سفارش بر پایه دلار باشد و انجام ثبت سفارش با دلار جو کاذبی را در تحریک دلار ایجاد کند.

مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی با اشاره به اینکه ممنوعیت ثبت سفارش با دلار تاثیری در واردات کشور ندارد تصریح کرد: وارد کنندگان باید از طرف‌های خارجی خود بخواهند پرفرم‌های ارزی دیگری ارائه کنند و از ارزهای جایگزین نظیر یورو برای خریدهای خود استفاده کنند.

مهدی کسرایی پور ادامه داد: در حال حاضر عمده منابع صادراتی کشور به دلار دریافت نمی‌شود، بطوریکه الان شرکت ملی نفت و بسیاری از صادرکنندگان ما به ازای فروش خود یورو یا سایر ارزها را دریافت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: ثبت سفارش‌های قبل از تاریخ ممنوعیت مشکلی ندارد و از امروز به بعد سازمان توسعه تجارت درخواست ثبت سفارش دلاری را انجام نخواد داد.

مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی درباره مکانیسم تسویه دلار نیز گفت: به واسطه تحریم‌های اولیه و همزمان با تشدید تحریم‌های ظالمانه آمریکا امکان پرداخت و دریافت دلار با آمریکا و سایر کشورها در شبکه بانکی محروم هستیم.

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top