عرضه۵۰۰ میلیاردتومان اوراق سلف موازی استاندارد نفتی

یک مقام مسئول از عرضه ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد نفتی در بورس انرژی خبر داد و گفت: قیمت پایه به عنوان مبنای محاسبات نرخ اعمال در اختیار فروش تبعی خواهد بود.

 

به گزارش خبرگو ، به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، محمودرضا خواجه نصیری با اشاره به اینکه قیمت پایه به عنوان مبنای محاسبات قیمت اعمال در اختیار فروش تبعی، قیمت اعمال اختیار خرید تبعی و همچنین قیمت خرید بازارگردان در معاملات ثانویه قرار خواهد گرفت گفت: قیمت اعمال در اختیار خرید تبعی، قیمت دارایی پایه اوراق در عرضه اولیه به علاوه سود معادل۱۷.۱ درصد سالیانه و قیمت اعمال در اختیار فروش تبعی، قیمت دارایی پایه اوراق در عرضه اولیه به علاوه سود معادل ۱۷ درصد سالیانه است.

وی از انتشار اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام به میزان ۵هزار میلیارد ریال خبرداد و گفت: این میزان اوراق در قالب ۲ میلیون قرارداد و در یک مرحله در تاریخ ۴بهمن ماه سالجاری در بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.

خواجه نصیری گفت: این حجم اوراق به منظور تامین مالی فعالیت های دولت توسط وزارت اقتصاد و دارایی عرضه خواهد شد و سازمان برنامه و بودجه به عنوان متعهد تامین و تخصیص اعتبار و همچنین شرکت تامین سرمایه تمدن به عنوان متعهد خرید در عرضه اولیه و بازارگردان، دیگر ارکان این عرضه خواهند بود.

 خواجه نصیری با اشاره به اینکه قیمت پایه به عنوان مبنای محاسبات قیمت اعمال در اختیار فروش تبعی، قیمت اعمال اختیار خرید تبعی و همچنین قیمت خرید بازارگردان در معاملات ثانویه قرار خواهد گرفت گفت: قیمت اعمال در اختیار خرید تبعی، قیمت دارایی پایه اوراق در عرضه اولیه به علاوه سود معادل۱۷.۱ درصد سالیانه و قیمت اعمال در اختیار فروش تبعی، قیمت دارایی پایه اوراق در عرضه اولیه به علاوه سود معادل ۱۷ درصد سالیانه است.

 خواجه نصیری در زمینه بازده این اوراق تصریح کرد: در صورتی که قیمت دارایی پایه در سررسید بیشتر از ١.١٧١ ضرب در قیمت دارایی پایه در عرضه اولیه باشد ناشر می تواند از اختیار خرید استفاده کرده و نسبت به خرید قرارداد نفت خام اقدام کند که در این صورت بازدهی سالانه اوراق سلف حداکثر ۱۷.۱ درصد خواهد بود اما در صورتی که قیمت دارایی پایه در سررسید کمتر از ۱.۱۷ضربدر قیمت دارایی پایه در عرضه اولیه باشد سرمایه گذاران می توانند از اختیار فروش استفاده کرده و در نتیجه بازدهی سالانه اوراق سلف حداقل ۱۷ درصد خواهد بود.

به گفته وی مدت قرارداد یک سال از تاریخ شروع عرضه اولیه خواهد بود و دوره عرضه اولیه نیزبه مدت ۵ روز کاری از زمان عرضه در تاریخ ۴بهمن ماه ۹۶ خواهدبود.

معاون سابق سازمان بورس، درباره چگونگی پرداخت سود این اوراق گفت: اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سود بین دوره ای ندارد و بازارگردان بر اساس مدل بازارگردانی تضمین حداقل قیمت، نقد شوندگی اوراق را قبل از سررسید تعهد می‌کند و اوراق سلف را طی دوره معاملاتی با نرخ سود ۱۶.۵درصد سالانه به‌صورت روزشمار به‌علاوه قیمت پایه اوراق در عرضه اولیه، بازخرید خواهد کرد.

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top