شایعه ورشکستگی بانک صادرات درست نیست

مدیرعامل بزرگترین بانک پذیرفته شده در بازار سهام به آخرین شایعات و گمانه‌زنی‌ها درباره «وبصادر» پاسخ داد و از شرایط امید بخش این نهاد پولی-بانکی خبر داد.

 

به گزارش خبرگو ، و طبق اعلام بانک صادرات؛ حجت‌الله صیدی در حاشیه برگزاری مجمع روز شنبه بانک صادرات ایران که با موضوع انتخاب اعضای هیات مدیره، برگزار شده بود، درخصوص شایعه ورشکستی این بانک اعلام کرد: بکاربردن این واژه، برای بزرگترین بانک بورسی با بیش از ۲۴۰۰ شعبه و باجه و ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان دارایی و ۲۲ شعبه و سرپرستی بین المللی، ۴۵ میلیون کارت صادر شده و از همه مهمتر برند بسیار معتبر آن، کارشناسی نیست و انطباقی با واقعیات ندارد.

وی افزود: من قبل از این که مدیرعامل بانک صادرات شوم از بیرون که اخبار و شایعات را دنبال می‌کردم، به‌قدری نگران این بانک بودم و تصور می‌کردم اوضاع این مجموعه بزرگ بانکی وخیم است اما اکنون که کمتر از یک ماه است بانک صادرات ایران را اداره می‌کنم، متوجه شدم وضعیت «وبصادر» با این شایعات خیلی فاصله دارد. واقعاً شرایط نگران کننده نیست، می‌توانم بگویم که بنیاد این بانک محکم‌تر از این حرف‌هاست و الان که ۶۵ سال سن دارد، دست کم به اندازه دوبرابر عمر سپری کرده خود پتانسیل برای رشد و ماندگاری دارد.

مدیرعامل بانک صادرات ایران با بیان اینکه دارایی‌های ارزشمند بانک و پتانسیل های آن به معنی چشم پوشی از چالش‌های پیش رو نیست، تاکید کرد: صراحتا اعلام می‌کنم بانک صادرات ایران ورشکسته نیست. کسانی که این شایعات را اشاعه می‌دهند، اساسا معنا و مفهوم ورشکستی را نمی‌دانند. بانک ما ورشکسته نیست اما چالش‌های بزرگی پیش رو دارد که می‌تواند این چالش‌ها را از سربگذراند. «وبصادر» مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت است یعنی بیش از نیمی از سرمایه خود زیان انباشته دارد اما این به معنای ورشکستگی نیست. قانون تجارت در این مواقع به سهامداران اختیار داده که درباره خروج شرکت ها از بحران های فعلی تصمیم گیری کند و اساسا شمولیت بانک در ماده ۱۴۱ قانون تجارت به معنا یک هشدار حسابداری است.

شاید تجدید ارزیابی کنیم

وی در پاسخ به این پرسش که دو هفته پیش مجلس شورای اسلامی به شرکت‌های مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت این فرصت را داد که از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها بدون پرداخت هیچ گونه مالیاتی، افزایش سرمایه دهند و آیا بانک صادرات ایران از این فرصت برای رهایی از ماده ۱۴۱ استفاده می‌کند؟ گفت: اساس ماده ۱۴۱ این است که به سهامدار این اختیار را می دهد تا به شرکت این فرصت را بدهد تا از محل بروز کردن ارزش دارایی ها افزایش سرمایه داده و از زیان فاصله بگیرد. من از دو هفته پیش در بانک هیاتی را مامور بررسی استفاده از فرصت تجدید ارزیابی دارایی ها کرده‌ام.

صیدی اضافه کرد: البته بانک صادرات ایران حدود ۴ سال پیش تجدید ارزیابی شده بود. من به اعضای این هیات گفته‌ام که بررسی کنند بانک صادرات ایران چقدر می‌تواند تجدید ارزیابی دارایی داشته باشد و افزایش سرمایه دهد؟ و آیا اساسا افزایش سرمایه از این محل بانک را از شمولیت ماده ۱۴۱ خارج می کند یا خیر؟

وی با بیان اینکه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها تنها راه خروج شرکت از ماده ۱۴۱ نیست، اظهار کرد: خبری که می‌توانم در این مقطع به همه ذی نفعان بانک بدهم این است که روند افزایش زیان بانک صادرات متوقف شده و تا اواخر سال ۹۷ به نقطه سر به سر خواهد رسید درآمدهای بانک هم در انتهای سال آینده افزایش چشمگیری به خود خواهد دید و در سال ۹۸ در عملیات بانکداری به نقطه سودآوری می‌رسیم. این تارگت ماست که برای رسیدن به آن برنامه ریزی هفتگی داریم. من برای هر هفته بانک برنامه دارم و هر هفته که می گذرد گویی یک قطعه از پازل گمشده بانک به آن اضافه می شود و در جای درست خود قرار می‌گیرد.

دولت فقط یک بدهکار بزرگ برای ما نیست!

مدیرعامل «وبصادر» در پاسخ به این پرسش که اگر بانک صادرات ایران ورشکسته نیست چرا حدود ۸ هزار میلیارد تومان طلب مشکوک الوصول از اشخاص مختلف و ۲۱ هزار میلیارد تومان طلب از دولت دارد که چند برابر سرمایه ثبتی آن است؟، گفت: بدهی دولت به بانک که مشکوک الوصول نیست و به تدریج در حال پرداخت است. ۱۰ تا ۱۵ درصد مطالبات ما از دولت در قالب بازخرید اسناد خزانه در حال وصول است. برای مابقی هم برنامه زمان بندی شده‌ای وجود دارد، که طبق آن جلو می‌رویم. در این جا لازم است بگویم که دولت اگر بزرگترین بدهکار ماست اما حیات بانک مرهون امدادهایی است که دولت در مواقع مختلف به بانک داشته است. رابطه بانک صادرات ایران با دولت را شاید بتوان به رابطه پدر و فرزند هم تشبیه کرد. این بانک شرایط سختی را سپری کرده و دولت در مقام یک حامی واقعی همیشه همراه آن بوده است.

وی درباره شایعه مذاکره برای تخصیص ۸ درصد سود به مطالبات بانک‌ها از دولت خاطرنشان کرد: این مذاکرات درست است و در حال انجام است اما درصد خاصی پیشنهاد نشده و توافق هم نشده است.

به پول خودمان می‌رسیم، حتما...

صیدی افزود: درباره مابقی مطالبات هم باید بگویم که بانک از همه وام گیرندگان وثایق قابل اتکایی در اختیار دارد. از اشخاص حقیقی که بدهی های یک یا چند میلیارد تومانی به بانک دارند هم وثیقه ملکی داریم و هم وثایقی مثل سهام یا ضمانت نامه بانکی. وصول این طلب ها نگرانی ندارد ولی چون فرآیند دریافت برخی از این طلب ها حقوقی شده، پروسه آن هم زمان بر است. اما نهایتا بانک به پول خود می رسد.

وی اضافه کرد: برای بدهی اشخاص حقوقی هم که حدود ۷ هزار میلیارد تومان است، مکانیسم مذاکره را در اولویت قرارداده ایم. وثایقی که این افراد نزد بانک دارند، مثل سند کارخانه است که حراج آن شاید بانک را به پول خود در کوتاه مدت و میان مدت نرساند و از طرفی هم بانک تمایل به بنگاهداری و اداره کارخانجات ندارد. لذا در وهله اول مذاکره جدی می کنیم و اگر مذاکرات ما جواب نداد همه ابزارهای قانونی در پیش روی ماست.

سهامداران زیان دیده چه کنند؟

مدیرعامل بانک صادرات در پاسخ به این پرسش‌ها که بانک برای سهامداران چه خبری دارد؟ نماد بانک ۲۰ ماه در بورس متوقف بوده و درحالی‌که با قیمت ۱۰۰ تومان بسته شده با وجود زیان انباشته حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومانی که حدود ۲۵ تومان به ازای هر سهم است، قیمت تئوریک سهم در روز بازگشایی بیش از ۴۰ تومان نمی‌شود و این یعنی زیان سنگین سهامداران آن هم بدون احتساب قفل شدن سرمایه سهامداران به مدت ۲۰ ماه، چه برنامه‌ای برای جلوگیری از این زیان سنگین سهامداران در روز بازگشایی دارید و اساسا نماد سهم چه زمانی بازگشایی خواهد شد؟ اینگونه اظهار نظر کرد: برای بازگشایی سهم باید کارهایی را انجام می‌دادیم. این کارها شامل برگزاری مجمع سالانه و انتشار گزارش های ۶ و ۹ ماهه بود و اخیرا هم که گزارش تفسیری مدیریت را منتشر کردیم.

وی افزود: همین جا هم اعلام می‌کنم اگر بورس برای بازگشایی نماد مدرک یا مدارک خاصی را از ما بخواهد در اولین فرصت ارائه می‌کنیم. الان هم منتظر پاسخ بانک مرکزی درباره اعمال نظرات هستیم که مستند به گزارش حسابرسی به آن ها پاسخ داده شده است. در واقع ۵۰ درصد از موضوع بازگشایی نماد برعهده ما بود که فکر می‌کنم انجام داده‌ایم و اگر باز هم نهاد ناظر بازار سهام مدرک یا مستندی بخواهد ارائه خواهیم کرد تا هرچه زودتر توقف طولانی مدت نماد بانک در بورس پایان پیدا پذیرد.

صیدی همچنین تاکید کرد: اما درباره قیمت تئوریک سهم که اعلام شد موافق نیستم. اساسا در دنیا سهام بانک ها صرفا بر مبنای سودآوری در بورس ها تعیین نمی شود. ترکیبی که تعیین کننده قیمت سهام بانک هاست پیچیده است و تاثیر پذیری بالایی از ارزش دارایی ها، ارزش جایگزینی، برندینگ، ضریب نفوذ، شعبات و سایر متغیرهای مهم دارد. لذا نرخ ۴۰ تومان واقعا کارشناسی شده و درست نیست. باز هم تاکید می کنم بانک صادرات ایران ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان یعنی ۲۰ برابر سرمایه خود دارایی دارد، آن هم دارایی که ۴ سال پیش، ارزش گذاری شده و نه به نرخ امروز! شکی نیست که قیمت سهم در روز بازگشایی متاثر از زیان‌ده شدن بانک است اما نمی توان چنین نرخ پایینی هم به عنوان قیمت تئوریک سهم در نظر داشت.

وی صحبت‌هایش را اینگونه ادامه داد: سهامداران درصدی ما برای حمایت از سهم در روز بازگشایی قول مساعد داده اند. سهامداران عمده و درصدی ما اعلام کرده اند که در روز بازگشایی سهم فروشنده نیستند و حتی حمایت خواهند کرد. برای حمایت از سهم در روز بازگشایی سهامداران عمده ما مکانیسم بازارگردانی را پیش بینی کرده اند. چون سهامداران عمده ما نسبت به آینده بانک امیدوارترند و می دانند آینده بانک بهتر از شرایط فعلی است لذا با دید بلندمدت سهم را در پرتفوی خود نگاه می دارند. گروه مالی صادرات هم در روز بازگشایی سهم در هماهنگی با سهامداران عمده از سهم حمایت می کند. برای ما مهم است که اولا؛ سهم تا قبل از پایان سال بازگشایی شود و سهامداران بتوانند دارایی خود را نقد کنند و ثانیا؛ زیان سنگینی متوجه سهامداران نشود. طبیعی است شماری از سهامداران می‌خواهند به هر قیمتی سهم خود را بفروشند. من فکر می‌کنم فروش سهم در روز بازگشایی با توجه به اینکه وضعیت بانک رو به بهبود است اگر از سر ناچاری و نیاز به نقدینگی نباشد، توجیه زیادی ندارد.

۵۰۰۰ میلیارد پول جذب کردیم؛ نرخ تسهیلات دهی اصلاح شود

مدیرعامل بانک صادرات ایران در ادامه اظهاراتش از جذب نقدینگی و منابع بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومانی در هفته نخست فروش گواهی سپرده ۲۰ درصدی خبر داد و افزود: انتظار داریم با رشد نرخ سود سپرده، نرخ تسهیلات ۱۸ درصدی هم افزایش یابد، چرا که با نرخ سود کنونی، ارائه تسهیلات ۱۸ درصدی منطقی نیست و نمی‌تواند ادامه پیدا کند.

وی درباره سرانجام سپرده گذاران موسسه میزان و ثامن الائمه هم گفت: آن ها بزودی می توانند از طریق خودپردازهای بانک صادرات هم به تدریج پول برداشت کنند.ضمن این که در چند ماه گذشته هر زمانی که مراجعه کرده اند پرداخت هایی به آن ها صورت گرفته است و عملا شرایط برای آن ها روز به روز در حال بهتر شدن است.

دارایی می‌فروشیم...

صیدی درباره برنامه خروج از بنگاهداری بانک صادرات هم گفت: بزودی باقی مانده سهام بانک در سرمایه گذاری غدیر و چند شرکت پتروشیمی را می‌فروشیم. غیر از سهام کارگزاری صادرات، صرافی و تامین سرمایه سپهر هم در سهم دیگری به صورت مدیریتی نمی‌مانیم. برای فروش املاک و سایر دارایی‌ها بانک هم به امید خدا در سال ۹۷ استارت جدی را خواهیم زد.

اصلاح شده سه شنبه, 08 اسفند 1396 10:39

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top