سه تغییر در تیم اقتصادی

خبرگو: تغییرات در بدنه مدیران اقتصادی نیاز به جمع بندی داشت که ظاهراً رئیس جمهور به این جمع بندی رسیده است.

به گزارش خبرگو: دیدار صبح روز سه شنبه رئیس جمهور با تیم جدید اقتصادی این فرض را تقویت می کند که کرباسیان به احتمال زیاد جای خود را به شاپور محمدی خواهد داد. عده ای این امر را قطعی تلقی کرده اند ؛ با این برداشت که تفکر فعلی اقتصادی حاکم بر کابینه نمی تواند در بهبود اوضاع کنونی ، موثر و مفید باشد.
حا اگرچه پالس هایی از سوی آمریکا برای مذاکره با ایران گزارش شده است و واکنش قاطع رئیس جمهور و وزیر خارجه پس از دیدار هیئت دولت با رهبری باعث رویکرد همراه با نرمش بیشتری از سوی آمریکا شده است اما تقویم اجرایی تحریم ها، دولت را وادار به خانه تکانی اساسی در تیم اقتصادی کشور می کند. بسیاری از فعالان اقتصادی و رسانه ای بر این باورند که تیم اقتصادی فعلی کارنامه موفقی در کنترل جو روانی بازار، اقتصاد بنگاه ها و خانوار نداشته است و تغییر در بدنه مدیریت کلان اقتصادی یک امر ناگزیر است. حتی یکی از نمایندگان مجلس این تغییر را بدون جابجایی مدیریتی در سازمان برنامه و بودجه بی تاثیر تلقی کرده است. اگر چنین باشد، جایگزین نوبخت یا ولی الله سیف می تواند دکتر طیب نیا باشد که گفته می شود در دیدار صبح روز سه شنبه با رئیس جمهور حضور داشته است.
در این شرایط فرض حضور طیب نیا اگر در سازمان مدیریت تقویت شود، حضور دکتر همتی در بانک مرکزی با احتمال بیشتری روبرو است. دکتر همتی که گفته می شود با وجود دریافت حکم سفیری چین هنوز در تهران است، می تواند شاهد تداوم رئیس کلی اش باشد ؛ اما اینبار در بانک مرکزی.
البته علاوه بر نام دکتر همتی، گزینه های دیگری برای این پست مطرح بوده اند. افرادی چون مجید قاسمی که سابقه تصدی این مسئولیت را در زمان جنگ هم داشته است و علی دیواندری، مدیر عامل اسبق بانک ملت که هم اکنون رئیس پژوهشکده پولی و بانکی است و یا حتی دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور.
به هر حال سکان داری بانک مرکزی در شرایطی که دامنه التهابات ارزی گسترده است و تصمیم های مبتنی بر سیاست بر تصمیم های اقتصادی چربش پیدا می کند، کار آسانی نیست. اما به رغم سایه سنگین دولت و ریسک بالای این پست باید چرخه تصمیم گیری در بانک مرکزی متوقف نشود. در این شرایط به نظر می رسد کارکشته ترین و موثرترین فردی که در میان گزینه های یاد شده می تواند این التهابات را مدیریت کند، عبدالناصر همتی است و انتخاب این گزینه البته به قطعیت نزدیکتر است. در صورت تحقق این گمانه ها که از نظر برخی فراتر از یک پیش بینی است و به یک امر قطعی نزدیکتر می شود، دکتر نوبخت جایگاه سخنگویی دولت را احتمالاً حفظ خواهد نمود و حضور کرباسیان در پست دیگری در دولت محتمل است. با این همه باید منتظر ماند ؛ انتظاری که پاسخ آن نزدیک و مربوط به همین روزهای آتی است.

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top