سال های طلایی ابزارهای مالی اسلامی

رئیس سازمان بورس گفت: تمام معاملات بازار سرمایه باید منطبق با شریعت باشد و هیچ ابزاری در بازار سرمایه معرفی نمی شود مگر اینکه در کمیته فقهی سازمان بورس از لحاظ شرعی بررسی شود.

به گزارش خبرگو ، به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: امسال دهمین سال فعالیت کمیته فقهی است.

به گفته وی در قانون اساسی قید شده است تمام معاملات بازار سرمایه باید منطبق با شریعت باشد و هیچ ابزاری در بازار سرمایه معرفی نمی شود مگر اینکه در کمیته فقهی سازمان بورس از لحاظ شرعی بررسی شود و منطبق با شریعت باشد.

به گفته محمدی، بعد از تصویب قانون توسعه ابزارها فرصتی پیش آمد که ابزارهای متنوعی به بازار سرمایه معرفی شوند.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به این که در حال حاضر ابزارهای مختلفی در بازار سرمایه معامله می شود، گفت: در بازار سرمایه برای شرکت ها مجوز حضور اوراق مشارکت صادر می شود. همچنین در حال حاضر اوراق مرابحه مورد استقبال بازار سرمایه قرار گرفته است. سال گذشته سازمان بورس برای تامین مالی دارو مجوز انتشار اوراق مرابحه را برای وزارت بهداشت صادر کرد .

دبیر شورایعالی بورس با اشاره به اینکه اسناد خزانه اسلامی ابزار بسیار کارآمدی است تأکید کرد: اولین بار در حاشیه جلسه هیأت دولت انتشار این ابزار مطرح شد و پس از بررسی در قانون رفع موانع تولید معرفی شد.

رئیس سازمان بورس با تأکید بر این که صکوک اجاره ابزار دیگری است که در بازار سرمایه در حال توسعه است گفت: استصناع نیز ابزار مهمی است که مجوز انتشار آن صادر شده  و بخش خصوصی از این ابزار استفاده می کند.

وی با اشاره به اینکه بحث اوراق منفعت در کمیته فقهی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت، ابراز داشت: در حال حاضر امکان استفاده از این اوراق وجود دارد.

سخنگوی سازمان بورس به  ابزار اختیار خرید و فروش اشاره کرد و گفت: در حال حاضر کمیته فقهی در حال بررسی انتشار اوراق ارزی و فروش ریالی است. در این حوزه بحث های جدی و طراحی مناسب در حال بررسی است.

وی به اوراق جعاله نیز اشاره کرد و گفت: بررسی این اوراق سه ماه پیش آغاز شد و در حال حاضر ابزار آماده و بسیار خوبی برای تأمین مالی است.

محمدی رشد بازار سرمایه در حوزه تأمین مالی را مناسب دانست و اظهار داشت: در سال ۹۴ پنج هزار میلیارد تومان اوراق برای تأمین مالی در بازار سرمایه منتشر شد. در سال ۹۵ این رقم با رشدی جهشی به ۳۵ هزار میلیارد تومان رسید.

به گفته سخنگوی سازمان بورس، پیش بینی می شود در سال ۹۶ سقف قانون بودجه برای انتشار اوراق دولتی که ۳۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است اجرایی شود.

محمدی دو سال اخیر بازار سرمایه را سال هایی طلایی در حوزه ابزارهای مالی اسلامی دانست و گفت: سازمان بورس در راه توسعه ابزارهای مالی اسلامی پیگیری های لازم را انجام داده و این مسیر را ادامه می دهد.

وی با اشاره به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری گفت: در حال حاضر قواعد بسیار مناسبی برای این صندوق ها در نظر گرفته شده است و سازمان بورس الزام ۵۰ درصدی برای سپرده گذاری آنها در نظر گرفته و باقی آن باید صرف خرید اوراق مالی اسلامی شود.

محمدی با اشاره به اینکه سقف سپرده گذاری صندوق ها وقتی کاهش یابد فضایی ایجاد می شود که این سرمایه ها در بازار سرمایه جذب شوند، گفت: باید نرخ تأمین مالی در اقتصاد کاهش یابد اگر نرخ تورم کشور در محدود ۹ تا ۱۰ درصدی است نرخ سود و نرخ تأمین مالی باید کاهش یابد تا تولید کننده با تأمین مالی مناسب حاشیه سود را افزایش دهد.

رییس سازمان بورس با تأکید بر اینکه کاهش نرخ سود بانکی به نفع بازار سرمایه است، گفت: سازمان بورس صندوق ها را ملزم و تشویق کرده وارد بازار سهام شوند و نرخ های قانونی را رعایت کنند. در این راستا علاوه بر تعیین حدنصاب برای صندوق ها بخشنامه ای به آنها ابلاغ شده که نباید سود را تضمین کنند.

به گفته وی اگر قرار است نرخ سود در اقتصاد منطقی شود باید در سه حوزه بازار پول، سرمایه و بیمه نرخ ها کنترل شود.

سخنگوی سازمان بورس ادامه داد: نرخ های سود بانکی در برخی از فضاها باعث ایجاد فساد می شود و ریسک نظام مالی کشور را افزایش می دهد.

وی با تأکید بر این که بازار سرمایه باید از منابع بین المللی استفاده کند گفت: سازمان بورس در تلاش برای جذب سرمایه های خارجی است و ابزارهای مالی اسلامی محدودیتی برای سرمایه گذارارن خارجی ندارند اما ریسک آنها را کنترل می کنند.

محمدی با بیان اینکه ابزارهای مالی می توانند به پوشش ریسک کمک کنند، گفت: عضویت در آیسکو و تغییر از عضو ناظر به عادی می تواند برای سرمایه گذاران خارجی یک چارچوب مشخص ارائه کند که چگونه می توانیم از حقوق آنها صیانت کنیم.

وی در ادامه سخنان خود به جایگاه انجمن مالی اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: این انجمن باید علاوه بر بررسی مسائل شرعی مالی، برای اقناع سازی افراد غیر مسلمان به تحلیل های اصل موضوع بپردازد.

به گفته محمدی، تحلیل ها باید به گونه ای باشد که اگر فردی مسلمان هم نبود و مبانی اعتقادی زمینه اتکا به قواعد را برای او ایجاد نکرد مبانی عقلی و فکری بتواند وی را مجاب کند.

دبیر شورایعالی بورس به تفاهم نامه ای که بین سازمان بورس و اوراق بهادار و انجمن مالی اسلامی به امضا رسید، اشاره کرد و گفت: با امضای تفاهم نامه بین انجمن مالی اسلامی و سازمان بورس، به افرادی که در دوره های DBA و MBA انجمن شرکت می کنند، گواهینامه های اصول و تحلیل گری بازار سرمایه داده می شود.

وی با بیان اینکه باید نظام آموزشی از آموزش های مکرر حذر شود، گفت: در کشور ما موضوعات واحد در دوره های آموزشی آکادمیک در دوره های تحصیل به طور یکنواخت آموزش داده می شود و گاه دستگاه های اجرایی نیز پای در مقوله آموزش می گذارند در حالیکه این دستگاه ها می توانند به جای ورود به آموزش های مکرر، به مسائل کاربردی ورود کنند و امضای این تفاهم نامه در همین راستا است.

منبع:مهر

اصلاح شده یکشنبه, 28 مرداد 1397 03:34

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top