روابط بانکی ایران و سوئد گسترش می یابد

رئیس‌کل بانک مرکزی، مشارکت سوئد در نوسازی ناوگان حمل و نقل ایران را زمینه‌ساز گسترش همکاری های تجاری و بانکی دو کشور خواند و تاکید کرد: با اجرای این پروژه، مسیر ارتباطات بانکی هم باز می‌شود.

 

به گزارش خبرگو ، به نقل از بانک مرکزی؛ ولی‌الله سیف، گفت: مشارکت شرکت های تولید کامیون سوئدی در پروژه نوسازی ناوگان حمل و نقل ایران، می تواند آغازگر روابط کارگزاری بانکی بین دو کشور باشد.

رئیس کل بانک مرکزی خطاب به اینگوِس، رئیس کل بانک مرکزی سوئد، تصریح کرد: نوسازی و توسعه ناوگان حمل و نقل ایران، ظرفیت سرمایه گذاری به ارزش حدود پنج میلیارد یورو ظرف سه سال آینده را دارد و در صورت  تأمین مالی این پروژه توسط طرف سوئدی، ضمن گسترش همکاری های تجاری دوجانبه، مسیر ارتباطات بانکی نیز گشوده خواهد شد.

وی در دیدار با استفان اینگوِس، رییس کل بانک مرکزی سوئد که دو روز است در تهران به سر می برد، خاطرنشان کرد: تلاش برای تبدیل دارایی های منجمد بانکی به دارایی های جاری، یکی از مهمترین اهداف آتی بانک مرکزی است.
 
رئیس کل بانک مرکزی با تشریح دستاوردهای اقتصادی ایران طی چند سال گذشته، ضمن پیش بینی رشد ۴ درصدی اقتصاد ایران در سال جاری گفت: اصلاح نظام بانکی ایران در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد و اقدامات مناسبی در این خصوص انجام شده که در آینده نیز، با سرعت بیشتری پیگیری خواهد شد.
 
سیف با بیان تلاش های صورت گرفته در خصوص به روزرسانی فرآیندهای اجرایی بانک های ایرانی افزود: خوشبختانه عملیاتی سازی انطباق بانک های ایرانی با استانداردهای نوین گزارشگری مالی (IFRS)، مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در حال انجام است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به بهبود شرایط ایران در«FATF» طی سال های اخیر افزود: با توجه به مجموعه اقدامات انجام شده در خصوص مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، امیدواریم در اجلاس آتی«FATF» شرایط ایران به حالت عادی برگردد. همچنین رتبه ریسک اعتباری (OECD) ایران نیز بهبود یافته است و تلاش می کنیم تا با تداوم روند مثبت کنونی، از رتبه ۵ به ۴ ارتقا پیدا کنیم.
 
وی در ادامه با تاکید بر اینکه توسعه روابط کارگزاری بانکی، لازمه تسهیل مبادلات تجاری بین دو کشور است، از کانون بانک های سوئد دعوت کرد تا با حضور در ایران و مذاکره با بانک های ایرانی، زمینه گسترش همکاری های بانکی دو کشور را فراهم سازند.

استفان اینگوِس، رییس کل بانک مرکزی سوئد نیز در این دیدار، ضمن مثبت ارزیابی کردن مذاکرات انجام شده با مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره شبکه بانکی ایران گفت: امیدوارم این مذاکرات در نهایت به تقویت روابط بانک های دو کشور منجر شود.

وی ادامه داد: مسیر حرکت نظام بانکی ایران صحیح است و بانک های ایرانی، گام های مثبتی در زمینه تطبیق با استانداردهای روز بانکداری برداشته اند که امیدوارم در اجرا نیز موفق باشند.

 این مقام عالی رتبه سوئدی تصریح کرد: ثبات و رشد اقتصادی و تطبیق با استانداردهای بین المللی، لازمه تعامل و تجارت با دنیا است؛ ضمن اینکه در شرایطی که جریان آزاد سرمایه در جهان وجود دارد، رعایت قوانین مشترک بین المللی پیش شرط توسعه روابط است.

 وی با اعلام آمادگی در خصوص انتقال دانش و کمک های فنی مشترک بین بانک های مرکزی ایران و سوئد گفت: موضوعاتی مانند ثبات پولی و مالی، سازماندهی واحدهای کاری، اطلاع رسانی و سیاستگذاری پولی می توانند مورد بحث و تبادل قرار گیرند.

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top