حمایت بانک قرض الحسنه مهر ایران از کالای ایرانی

خبرگو: دکتر مرتضی اکبری، مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان «حمایت از کالای ایرانی» بیان داشت: این بانك، باتوجه به لزوم افزایش قدرت خرید مردم در استمرار چرخه تولید و اشتغال در بنگاه های كوچك و متوسط كه دارای زنجیره ارزش داخلی بوده و موجبات اشتغال ملی را فراهم می كند اقدام به پیش بینی طرحی به منظور پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به متقاضیان كالای ایرانی نموده است.

 

به گزارش خبرگو به نقل از روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهرایران، اکبری در رابطه با طرح «حمایت از کالای ایرانی» خاطرنشان کرد: در این طرح، تمامی تولیدكنندگان و فروشندگان كالای ایرانی به منظور تسهیل در فروش كالای خود می توانند به انعقاد تفاهمنامه با بانك قرض الحسنه مهرایران اقدام نموده تا مشتریان آنان از طریق دریافت تسهیلات قرض الحسنه بتوانند هزینه های خرید محصولات مورد نظر را تامین و پرداخت كنند.

وی افزود: انعقاد تفاهمنامه همکاری با شرکت سهامی فرش ایران و شورایعالی مناطق آزاد با هدف افزایش قدرت خرید از طریق اعطای تسهیلات قرض الحسنه و عرضه کارتهای بانکی با قابلیتهای خاص، اولین قرارداد های منعقد شده در این زمینه می باشد.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران ادامه داد: برای ایجاد رونق اقتصادی، حمایت از کارآفرینی و اشتغالزایی تفاهمنامه های متعددی با سازمان ها و نهاد های گوناگون از جمله: بنیاد برکت، بسیج سازندگی، بنیاد مسکن انقلاب، سازمان بهزیستی كمیته امداد امام خمینی(ره) و... منعقد شده است كه توجه ویژه بیشتر آنها بر توانمندسازی نیازمندان و محرومان متمركز شده است.

وی افزود: بر این اساس، طبق تفاهم نامه منعقده با بنیاد برکت ۱.۵۰۰ میلیارد ریال با نرخ تسهیلات ۳ و ۴ درصدی با دوره باز پرداخت ۴۸ یا ۶۰ ماهه در نظر گرفته شده که در مرحله اول ۶۰۰ میلیارد ریال در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران ادامه داد: از ابتدای سال گذشته تا پایان مرداد ماه سال جاری نیز معرفی شدگان کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی، موفق به دریافت ۵ هزار و ۹۸ فقره وام قرض الحسنه اشتغالزایی و مشاغل خانگی به ارزش بیش از ۷۴۱ میلیارد ریال شدند.

اکبری اضافه کرد: از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا پایان مرداد ماه تعداد ۳۸۲.۶۶۵ فقره تسهیلات قرض الحسنه به مبلغ ۴۳.۰۴۶ میلیارد ریال به اقشار مختلف جامعه پرداخت شده است.

دکتر مرتضی اکبری درخصوص اقدامات مطلوب بانک در حوزه های اجتماعی نیز بیان داشت: بانک قرض الحسنه مهر ایران از طریق طراحی و اجرای طرح ها و برنامه های متنوع برای اعطای تسهیلات قرض الحسنه، گامهای موثری در زمینه ترویج بانكداری اسلامی در بستر قرض الحسنه و انجام مسئولیت های اجتماعی در حوزه های اشتغال، معیشت، ازدواج، درمان و حمایت از مددجویان سازمان های حمایتی برداشته است.

وی تصریح کرد: اجرای طرح های تسهیلاتی در حمایت از بنیان خانواده به ویژه زنان سرپرست خانوار، همانند طرح های "اندوخته خانواده مهر ایران" و "اندوخته بانوان مهر ایران" رضایتمندی بسیاری را در میان اقشار ضعیف و متوسط جامعه ایجاد کرده است.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران در رابطه با فعالیت های صورت گرفته در ۱۰ سال گذشته اظهارداشت: منابع این بانک در یکدهه فعالیت و تا پایان سال ۱۳۹۶ مبلغ ۱۱۰ هزار و ۳۶۱ میلیارد ریال بوده است که ۴۵ درصد از كل این منابع مربوط به سال ۱۳۹۶ است.

وی خاطرنشان کرد: این منابع به طور میانگین در طی ده سال، ۳۰ درصد رشد سالانه داشته است، در حالی که رشد منابع بانک در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال قبل ۸۳ درصد بوده است.

دکتر مرتضی اکبری افزود: در پنج ماهه نخست سال جاری نیز بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال منابع جذب شده که نسبت به پایان سال گذشته ۱۱ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به نسبت مصارف به منابع بانک ادامه داد: در مدت یکدهه فعالیت بانک، به ۳ میلیون و ۲۴۵ هزار نفر تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت شده، که ۲۳ درصد آن یعنی نزدیك به ۷۵۲ هزار نفر از آنان در سال ۱۳۹۶ تسهیلات خود را دریافت كرده اند كه نسبت مبلغ تسهیلات پرداختی در این بازه زمانی به میزان ۳۷ درصد رشد داشته است، همچنین میزان مصارف در این دوره نیز ۷۴ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: بانک قرض الحسنه مهر ایران برای امسال در تلاش است تا در راستای تحقق مسئولیت اجتماعی خود به یک میلیون نفر با اعتباری بالغ بر ۱۲۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه پرداخت کند.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با تاکید بر پایین بودن میزان مطالبات بانک به عنوان یکی از نقاط قوت آن بیان داشت: نسبت مطالبات غیر جاری به مصارف بانك از ابتدای فعالیت تاكنون حدوداً یك درصد بوده كه نشان دهنده عملكرد مطلوب آن در سیستم بانكی كشور است و این میزان كاهشی بوده به نحوی كه در پایان سال گذشته به ۰/۹درصد رسیده است.

اصلاح شده دوشنبه, 05 شهریور 1397 08:14

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top