اروپا در پی تجارت بدون دلار با ایران

خبرگو: مذاکرات ایران و سه کشور اروپایی در حوزه های بانکی و فروش نفت برای انجام مبادلات ایران و اروپا از طریق راه اندازی یک حساب ویژه دنبال می شود.

در دامه نشست برجام در وین، کشورهای اروپایبی به دنبال ایجاد راه هایی هستند تا تبادلات بانکی طرفین با تهدید تحریم ها مواجه نشود.

بر این اساس اروپا به دنبال ایجاد حساب ویژه ای است که بتواند درآمدهای ایران را در آن متمرکز کند به گزارش خبرگو این موضوع روز گذشته از سوی سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به طور تلویحی تأیید شد.

متأسفانه در این بسته پیشنهادی هیچ اشاره ای به میزان خرید نفت از ایران نشده است. این در حالی است که ایران بطور مشخص خواهان سطح فروش و ضمانت آن و در عین حال ضمانت های لازم برای دسترسی به پول فروش نفت است که این دو موضوع چالش های اساسی بسته پیشنهادی است.

به نظر می رسد دیدگاههای طرفین پیرامون دو موضوع یاد شده با هم فاصله زیادی ندارد ولاوروف از این موضوع به عنوان مذاکرات رضایت بخش یاد کرده است. وی دیروز موافقت سه کشور اروپایی برای تجارت با ایران بدون استفاده از دلار را در کانال خبری راشا تودی اعلام کرد. وی این موضوع را راه مناسبی برای همکاری شرکت ها ی کوچک و متوسط اروپایی برای تجارت با ایران تلقی نمود و تصریح کرد تمامی شرکت کنندگان در مذاکرات (4+1) بر این موضوع اتفاق نظر دارند که تحریم ها کاملا غیرقانونی وسیاستی غیر قابل قبول است.

اروپا هم اکنون روزانه 500 هزار بشکه نفت از ایران خرید می کند که با عقب نشینی توتال وشرکت انی ایتالیا این رقم به 300 هزار بشکه تقلیل خواهد یافت که کارشناسان این امر را در جریان جدیت تحریم ها یک موفقیت تلقی می کنند.

گفته می شود یکی از خواسته های ایران دسترسی به پول حاصل از فروش نفت به سایر کشورها نظیر هند، ژاپن، چین و کره جنوبی و خواسته دیگر ایران دسترسی به میزانی از پول های نفتی به صورت اسکناس است.

اصلاح شده سه شنبه, 19 تیر 1397 10:35
برچسب ها

سایر اطلاعات

  • subtitle: تجارت بدون دلار

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top