بانک مرکزی سال پایه تورم تولید کننده را از 90 به 95 تغییر داد

خبرگو: اداره آمارهای اقتصادی بانک مرکزی گفت: سال پایه محاسبه شاخص بهای تولید کننده از 1390 به 1395 تغییر کرد، با این تغییر دقت و حساسیت اندازه گیری شاخص بیشترمی‌شود.

به گزارش خبرگو به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، محمود;چلویان;مدیر اداره آمارهای اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به تغییر سال پایه شاخص‌های قیمت از سال پایه 1390 به سال پایه 1395 در مورد ضرورت این تغییر اظهار داشت: محاسبه شاخص های قیمت بر دو محور استوار است. محور اول سبد اقلام شاخص و محور دوم بررسی تغییرات قیمت اقلام مشمول شاخص در طول زمان است.

وی افزود: به دلایل علمی مختلف و اجماع بین المللی، اقلام نماینده مشمول شاخص قیمت وضرایب اهمیت اقلام که در سال پایه تعیین می شوند، تا سال پایه بعدی ثابت در نظر گرفته می‌شود. از طرفی دیگر، با گذر زمان تغییراتی در سبد شاخص قیمت و وزن های اقلام سبد به وجود می‌آید که بر دقت اندازه‌ گیری شاخص تاثیر منفی دارد. به همین دلایل و در جهت حفظ دقت اندازه‌گیری شاخص های قیمت هر چند سال یک بار به ‌روز رسانی ترکیب اقلام سبد شاخص و ضرایب اهمیت آن ها ناگزیر خواهد بود.

مدیر اداره آمارهای اقتصادی بانک مرکزی گفت: در استانداردهای بین المللی توصیه می شود سبد شاخص‌های قیمت و وزن‌های آن به موقع تغییر کند که به آن تغییر سال پایه شاخص اطلاق می‌شود. محمود;چلویان در پاسخ به این موضوع که تغییر سال پایه چه اثراتی بر متغیرهایی اقتصادی و رشد اقتصادی دارد، گفت: شاخص های قیمت از جمله شاخص بهای تولید کننده از ابزارهای مهم مورد استفاده در مبحث حساب‌های ملی و; محاسبه متغیرهای اقتصادی است، لذا نتیجه تغییر سال پایه تلاش در جهت حفظ دقت و حساسیت اندازه‌گیری شاخص است و استفاده بعدی از آن در محاسبات اقتصادی باعث تبیین بهتر شرایط اقتصادی کشور خواهد شد.
مدیر اداره آمار اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه تغییر سال پایه به صورت دوره ای امری لازم است افزود: شاخص های قیمت مصرف کننده و تولید کننده در تبیین شرایط اقتصادی کشور کاربرد فراوان دارد. قطعاً این شاخص‌ها، ملاک‌هایی برای اندازه گیری وضع اقتصادی هستند که اگر دقت‌شان دچار نقصان شود، محاسبات و برنامه‌ریزی‌های بعدی را دچار مشکل می‌کنند. چلویان با بیان اینکه تغییر سال پایه شاخص تولید کننده، باعث تغییر در اعداد شاخص و درصد تغییرهای وابسته به آن می‌شود، اظهار کرد: طبیعاً وقتی ترکیب اقلام سبد شاخص و وزن های آن نسبت به سبد قدیمی تغییر می‌کند شاخص قیمت تولید کننده نیز از نظر عدد شاخص و درصد تغییر های آن در دوره‌های ماهانه و سالانه تغییر می‌کند و نتایج بر اساس سال پایه جدید دقیق تر از نتایج بر اساس سال پایه قدیم است.

وی افزود: پیش از این سال پایه شاخص های قیمت 1390 بوده است و بر اساس برنامه ریزی ها، مقرر شده است که هر پنج سال یک بار سال پایه تغییر کند؛ لذا در مرداد ماه سال گذشته، سال پایه شاخص بهای مصرف کننده و در تیر ماه سال جاری سال پایه شاخص بهای تولیدکننده تغییر کرده است.
به گفته مدیر اداره آمار در حال حاضر سبد این شاخص مشتمل بر 659 کالا و خدمت است که مطابق با; ویرایش چهارم طبقه بندی استاندارد بین المللی فعالیت های اقتصادی (ISIC) در هشت گروه اصلی طبقه‌بندی شده اند. خلاصه نتایج تیرماه 1397 این شاخص در وب سایت بانک مرکزی منتشر شده; و به زودی گزارش کاملی نیز در این باره منتشر خواهد شد.

برچسب ها

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top