اعلام موضع بانک مرکزی درباره ارز دیجیتال؛ چندماه دیگر!!

در حالی که موج ارزهای دیجیتال، اقتصاد دنیا را درنوردیده است، یک مقام مسئول گفت که بانک مرکزی ایران در تلاش است ظرف چند ماه آینده موضع رسمی خود را درباره ارزهای دیجیتال اعلام کند.

 

به گزارش خبرگو ، ارزهای دیجیتال بویژه بیت کوین طی سالهای اخیر بخصوص ماههای گذشته اقتصاد جهانی را درنوردیده اند و بسیاری از کشورها نیز علیرغم آنکه به این ارزها به دیده تردید می نگرند، بر آن شده اند تا راسا، ابزار مشابهی را تحت نظارت و مدیریت خود طراحی و پیاده سازی کنند تا در عین حال که از مزیت های آن بهره مند می شوند، آسیب های احتمالی آن برای اقتصاد ملی خود را به حداقل برسانند.

از جمله این کشورها، روسیه و چین و ونزوئلا هستند که در این زمین دست به کار شده و بزودی ارزهای دیجیتال ملی خود را معرفی خواهند کرد.

تب ارزهای دیجیتال در کشور ما نیز بالاگرفته و علیرغم غفلت مسئولان، هر روز هم این تب شدیدتر می شود؛ با این وجود این غفلت و تاخیر همچنان ادامه دارد. در تازه ترین اظهارنظر، غلامعلی کامیاب، معاون امور بین الملل بانک مرکزی گفته است:بانک مرکزی ایران در تلاش است ظرف چند ماه آینده موضع رسمی خود را درباره ارزهای دیجیتال اعلام کند!

این تعلل در اعلام موضع و مدیریت بازار مبادلات ارزهای دیجیتال قطعا در آینده اقتصاد کشور را تحت الشعاع قرار داده و احتمالا تجربه تلخی همچون تجربه موسسات مالی و اعتباری را رقم خواهد زد.

همه چیز فعلا مبهم است!

به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی،  غلامعلی کامیاب درباره ارزهای دیجیتال و رشد آن در سال های اخیر اظهارداشت: پول های رمزنگاری شده که یکی از معروف ترین و مقبول ترین آنها «بیت کوین» است، در یکسال اخیر رشد قابل توجهی داشته اند و حتی گردش مالی آن در یک روز گاهی به میلیاردها دلار نیز می رسد.

وی ابعاد ارزهای دیجیتال را «ناشناخته» توصیف کرد و گفت: مشکل اینجاست که معلوم نیست پشت سر آن چه نهاد یا سازمانی قرار دارد؛ این ابهام بزرگ مورد توجه سازمان های بزرگ بین المللی از جمله صندوق بین المللی پول نیز قرار گرفته و به بانک های مرکزی کشورها توصیه کرده که مراقبت و پایش لازم را درباره ارزهای رمزنگاری شده داشته باشند.

این عضو هیئت عامل بانک مرکزی تاکید کرد: با وجود توسعه ارزهای دیجیتال در دنیا، هنوز هیچ اجماع خاصی درباره آنها بوجود نیامده است؛ اغلب کشورها یا آن را رد کرده اند و یا در حال بررسی آن هستند.
کامیاب با بیان اینکه در برخی کشورها مقرراتی برای معامله با ارزهای دیجیتال وضع شده است، گفت: ارزهای رمزنگاری شده دارای ابهامات و نوسان های بسیار است؛ یعنی در عین حال که رشد بالایی را در سال های اخیر داشته اما افت ارزش آن نیز قابل توجه بوده است.

ریسک سرمایه گذاری در بیت کوین را بپذیرید

وی با بیان اینکه بانک مرکزی تحولات ارزهای رمزینه را رصد می کند، تاکید کرد: نکته اصلی این است که اگر اتفاقی در این عرصه بیفتد و ارزش آن از دست برود، هیچ کس پاسخگو نیست؛ اگر ما در بیت کوین سرمایه گذاری می کنیم باید ریسک آن را هم بپذیریم زیرا اگر سرمایه از بین رفت، مرجعی پاسخگوی ما نخواهد بود.

معاون امور بین الملل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه ارزهای رمزنگاری شده در بانک مرکزی در دست مطالعه قرار دارد، درباره جذابیت این عرصه برای سرمایه گذاری گفت: ریسک و بازدهی در هر نوع سرمایه گذاری با هم هستند؛ هرچه بازدهی سرمایه گذاری بالاتر باشد، ریسک آن هم بالاتر است یعنی فرد ریسک بیشتری را برای کسب سود بالاتر می پذیرد.

وی گفت: ارزهای دیجیتال به همان سرعتی که رشد کرده اند، می توانند بازدهی منفی داشته باشند؛ اشکال کار این است که مرجعی وجود ندارد که در برابر مال باختگان پاسخگو باشد.

کامیاب با بیان اینکه پشت صحنه گردانندگان ارزهای دیجتال مشخص نیست و کسی نمی داند چه نهاد یا افرادی آن را مدیریت می کنند، به مردم توصیه کرد: آیا مردم حاضرند سرمایه خود را کسی بدهند که اصلا نمی شناسند؟ اینها پرسش هایی است که باید به آنها جواب دهیم.

این عضو هیئت عامل بانک مرکزی گفت: مشکل دیگر این است که در معاملات با ارزهای دیجیتال پول از طریق سیستم بانکی خارج نمی شود که بتوان آن را کنترل کرد بلکه از بازار آزاد و از طریق صرافی ها بخصوص صرافی های غیرمجاز انجام می شود و به همین دلیل از نظر خروج ارز از کشور نیز به منافع ملی ضربه می زند.

منبع:مهر

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top