ادامه حراج سکه برای کاهش قیمت/تمام سرمایه خود را وارد بازار نکنید

مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی با اشاره به ادامه حراج سکه در بانک کارگشایی برای افت قیمت گفت:اگر مردم قصد دارند با هدف سرمایه‌گذاری اقدام به خرید سکه طلا کنند با اگاهی وارد این بازار شوند.

 

به گزارش خبرگو ، به نقل از بانک مرکزی، این بانک انحصار ضرب انواع سکه طلا را برعهده دارد، از این رو تأمین نیاز بازار به انواع سکه بهار آزادی از وظایف این بانک است. همچنین یکی از اهداف بانک مرکزی حفظ ارزش پول کشور است. از آنجا که افزایش قیمت سکه و طلا می‌تواند سایر بازارهای موازی همچون ارز را نیز متاثر کرده و قیمت‌ها در این بازارها را نیز افزایش دهد، هرگاه قیمت سکه در بازار با ارزش ذاتی سکه و قیمت تمام شده آن فاصله قابل توجهی پیدا کرده و قیمت‌ها غیر واقعی و به اصطلاح حبابی شود بانک مرکزی با هدف ایجاد تعادل در بازار و کنترل قیمت‌ها اقدام به مداخله و عرضه سکه در بازار می‌کند.

در همین زمینه رحیمی مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی با بیان اینکه از ابتدای مهرماه سال جاری قیمت سکه روند افزایشی را در پیش گرفت گفت: علت این امر افزایش تقاضای خرید سکه به دلیل ورود برخی از سرمایه‌گذاران به این بازار بود که با احتمال افزایش قیمت طلا در ماه‌های آتی اقدام به خرید سکه می‌کردند و برخی از مردم عادی نیز به منظور حفظ قدرت خرید پول خود پس‌اندازهایشان را تبدیل به سکه می‌کردند که همه این موارد حجم تقاضا در بازارسکه را افزایش داده بود و بالطبع قیمت‌ انواع سکه نیز افزایش یافت.

وی با بیان اینکه به موجب قانون ضرب مسکوک طلا، بانک مرکزی انحصار ضرب انواع سکه طلا را برعهده دارد ادامه داد: لذا تأمین نیاز بازار به انواع سکه بهار آزادی از وظائف این بانک است. همچنین یکی از اهداف بانک مرکزی حفظ ارزش پول کشور است. از آنجا که افزایش قیمت سکه و طلا می‌تواند سایر بازارهای موازی همچون ارز را نیز متاثر کرده و قیمت‌ها در این بازارها را نیز افزایش دهد، هرگاه قیمت سکه در بازار با ارزش ذاتی سکه و قیمت تمام شده آن فاصله قابل توجهی پیدا کرده و قیمت‌ها غیر واقعی و به اصطلاح حبابی شود بانک مرکزی با هدف ایجاد تعادل در بازار و کنترل قیمت‌ها اقدام به مداخله و عرضه سکه در بازار می‌کند. در اتفاقات اخیر بازار طلا، بررسی‌ها حاکی از افزایش تقاضای خرید بود و با توجه به اینکه عرضه سکه در بازار با تقاضای شکل گرفته متناسب نبود بانک مرکزی تصمیم به عرضه سکه از طریق بانک کارگشایی گرفت.

این مقام مسئول در بانک مرکزی با اشاره به اینکه دیدگاه رئیس کل بانک مرکزی این است به‌منظور صیانت از ذخایر بانک مرکزی با اتخاذ سیاست‌ها و اقدامات اصولی در بازار ارز و سکه ثبات وجود داشته باشد و به تبع آن ورود حداقلی بانک مرکزی به بازار و حراج سکه را شاهد باشیم گفت: به همین دلیل باتوجه به ثبات نسبی قیمت‌ها و آرامش بازار سکه در طی این سال‌ها اصلا ورودی به بازار نداشته‌ایم اما هر زمانی که لازم باشد و احساس شود که بازار ملتهب است و مصرف کنندگان متحمل زیان می‌شوند حتما بانک مرکزی با ورود خود به بازار قیمت‌ها را متعادل خواهد کرد.

۱۵ جلسه حراج سکه در بانک کارگشایی

مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی همچنین درباره میزان سکه عرضه شده در بازار و اینکه سکه‌های عرضه شده چه تاثیری بر بازار داشته است گفت: حدود یک ماه از فروش سکه‌های بهار آزادی از طریق بانک کارگشایی می‌گذرد در طی این مدت ۱۵ جلسه حراج برگزار شده و متناسب با نیاز متقاضیان، سکه‌های طلا عرضه شده است.

وی افزود: تا پیش از شروع حراج سکه در بانک کارگشایی، قیمت سکه یک بهار آزادی تا مرز ۱ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان نیز رسید. در روزهای اول حراج، برخی از افراد سودجوی فعال در بازار سعی داشتند مانع از افت قیمت‌ها شوند و حتی برخی از خریدها را با قیمت بالا انجام می‌دادند این افراد معمولاً زمانی که بازار ملتهب است و قیمت‌ها رو به بالاست منتفع می‌شوند اما با ادامه حراج مقاومت این گروه نیز شکست و به تدریج قیمت‌ها روند کاهشی را در پیش گرفت و در حال حاضر به حدود ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است. انتظار داریم با ادامه جلسات حراج و ورود تدریجی سکه‌های عرضه شده در بانک کارگشایی به بازار، شاهد افت بیشتر قیمت‌ها و ایجاد تعادل در بازار باشیم.

حراج سکه موثرترین راه تامین نیاز و کاهش قیمت 

رحیمی درباره علت استفاده از روش حراج برای عرضه سکه طلا گفت: تجربه سال‌های گذشته نشان داده است که استفاده از روش حراج سکه موثرترین راه برای تامین نیاز بازار و کنترل قیمت‌هاست. قیمت‌های پایه اعلام شده در حراج بر مبنای قیمت تمام شده و پایین تر از نرخ عرضه سکه در بازار بوده و خریدهای صورت گرفته از بانک کارگشایی هم عموماً با قیمتی پایین‌تر از بازار است.

مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی ادامه داد: شرکت در جلسات بانک کارگشایی برای عموم مردم آزاد است و هر کسی می‌تواند با شرکت در جلسه و پیشنهاد قیمت نسبت به خرید اقدام کند. به هر صورت سکه‌های عرضه شده از طریق بانک کارگشایی توسط هر فردی که خریداری شود در نهایت راهی بازار شده و افزایش عرضه در صرافی‌ها و تعدیل قیمت‌ها را به دنبال خواهد داشت. لازم است به این نکته اشاره کنم که با هدف ایجاد امکان خرید از بانک کارگشایی برای مردم عادی که سرمایه کمتری دارند سکه‌ها در بسته‌های ۲۰ تایی نیز عرضه می‌شود.

تداوم برنامه حراج سکه تا تامین نیاز بازار 

وی افزود: خوشبختانه ذخایر طلا و سکه در اختیار بانک مرکزی از وضعیت مطلوبی برخوردار بوده و این آمادگی وجود دارد تا زمان تأمین نیاز کامل بازار به عرضه سکه طلا به برگزاری جلسات حراج ادامه دهیم تعیین اینکه تا چه زمانی جلسات حراج ادامه داشته باشد منوط به بررسی آمار و اطلاعات مربوط به میزان سکه موجود در بازار، روند قیمت‌ها و اطمینان از تأمین سکه‌های طلای مورد نیاز بازار است.

توصیه به خریداران سکه با هدف سرمایه گذاری

این مقام مسئول در بانک مرکزی گفت: به مردم توصیه می‌کنم که اگر قصد دارند با هدف سرمایه‌گذاری اقدام به خرید سکه طلا کنند حتما نوسانات احتمالی بازار را طلا را مد نظر داشته باشند و با آگاهی کامل وارد این بازار شوند.

به گفته وی، طلا کالایی جهانی است که قیمت داخلی آن تا حد زیادی تابع نوسانات قیمت آن در بازارهای بین‌المللی است. با توجه به اینکه بازار طلا بازار پر نوسان و پر ریسکی است، محل مناسبی برای مردم عادی جهت سرمایه‌گذاری نیست چرا که ممکن است با کاهش جهانی قیمت طلا متضرر شوند. اگر هم تصمیم به این کار دارند تمامی سرمایه و پس‌انداز خود را وارد این بازار نکنند.  

منبع:مهر

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top