اختلاف نظر شبکه بانکی با وزیر اقتصاد بابت مالیات 9 هزار میلیارد تومانی

خبرگو: در پی دستور وزیر اقتصاد دستور وزیر اقتصاد برای پرداخت 9000 میلیارد تومان مالیات از سوی بانک ها، شبکه بانکی با عدم پذیرش این موضوع در حال مکاتبه با معاون اول رئیس جمهور برای حل و فصل آن است.

به گزارش خبرگواخیرا مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد سازمان امور مالیاتی را موظف به دریافت 9000 میلیارد تومان مالیات از شبکه بانکی کرده است، این رقم البته از سوی مدیران بانکی چندان پذیرفته شده نیست و معتقدند با توجه به شرایط درآمدی و ترازنامه ای آن ها امکان پرداخت این رقم وجود ندارد.

جمشیدی گفت: اکنون سال هاست که بانک ها با توجه به انجماد بخش زیادی از منابع خود که به حدود 50 درصد می رسد و در قالب معوقات بانکی و یا طلب از دولت قفل شده است، درآمد چندان بالایی نداشته و روال به گونه ای بوده که سالانه حتی به سمت زیان دهی پیشرفته است، بنابراین در شرایطی که بانک ها از نظر درآمدی و سود اوضاع مناسبی ندارند، چگونه می توان انتظار این رقم بالای مالیات را از آن ها داشت. آیا مشخص است که بر مبنای کدام درآمد و سود تخمین زده شده قرار است 9000 میلیارد تومان مالیات از آن ها اخذ شود.

وی در ادامه توضیحاتش به بخش های اصلی درآمد بانک ها اشاره داشت و گفت: درآمد شبکه بانکی از سه بخش کارمزد، مابه التفاوت سود سپرده و تسهیلات و همچنین شرکت داری تامین می شود، اما تمامی این بخش ها اکنون خود با مشکل مواجه اند و درآمدی را نصیب بانک ها نمی کنند.

جمشیدی با اشاره به اینکه سال هاست در بخش کارمزد تغییری در بانک ها ایجاد نشده است، افزود: با اینکه شبکه بانکی در چند سال گذشته به سمت توسعه خدمات الکترونیکی نوین حرکت کرده و پیشرفت خوبی داشته است، اما نرخ کارمزدها در این بخش به سال 1389 برمی گردد. بنابراین چرا انتظار داریم که بانک ها در این بخش باید درآمد داشته باشند، در حالی که حتی هزینه های آن ها نیز جبران نمی شود. این در حالی است که اکنون در دنیا کارمزد نقش مهمی در درآمد بانک ها داشته، ولی در ایران توجهی به آن نمی شود.

دبیر کانون بانک های خصوصی یادآور شد: ما سال های گذشته از بانک مرکزی خواسته بودیم تا در نرخ کارمزدها بازنگری کند، حتی طی نامه ای که به تایید شورای هماهنگی بانک ها و شخص آقای همتی که درآن زمان رئیس شورای هماهنگی بانک ها بود، رسید، درخواست خود را مطرح کرده بودیم، ولی تاکنون اجرایی نشده است. امیدواریم آقای همتی که خود اکنون رئیس کل بانک مرکزی است به درخواست گذشته خود پاسخ مثبت دهد

وی در ادامه به درآمد بانک ها از محل مابه التفاوت سود سپرده و تسهیلات اشاره داشت و افزود: متاسفانه اکنون با وجود اختلاف سه درصدی که بین سود سپرده و تسهیلات وجود دارد، این درآمد سود پاسخگوی هزینه بانک ها نیست و در بسیاری موارد منفی است. بنابراین وقتی سود تسهیلات نمی تواند حتی به سود سپرده پاسخ دهد، درآمدی هم از این محل برای بانک ها باقی نمی ماند.

در بخش دیگری دبیر کانون بانک های خصوصی به درآمد ناشی از شرکت داری بانک ها اشاره کرد و گفت: سود بنگاه داری بانک ها با این که بسیار این روزها پر سر و صدا شده است، اما واقعا وجود خارجی خاصی ندارد؛ چرا که شرکت های بانک ها توسط سهامداران آنها اداره نمی شود که درآمد چندانی برای آنها باقی بگذارد. از سوی دیگر دستور فروش بنگاه ها به بانک ها وجود دارد، در حالی که در بازار ساختمان و مسکن روال به گونه ای است که امکان واگذاری کامل آنها وجود ندارد چرا که در اوضاع فعلی اقتصادی خریداری برای این املاک نیست آنهم با وجود اینکه شبکه بانکی بارها برای واگذاری املاک مازاد خود آگهی منتشر کرده است.

جمشیدی عنوان کرد که با توجه به اینکه شبکه بانکی درآمدی در این حد ندارد که بخواهد 9000 میلیارد تومان مالیات پرداخت کند، بانک ها در مذاکرات و جلساتی که با یکدیگر داشته اند قرار شد تا طی نامه ای به معاون اول رئیس جمهوری مکاتباتی داشته و از ایشان بخواهند تا موضوع را بررسی و حل و فصل کنند.

خبرگو
تازه ترین اخبار ایران و جهان

 

تصاویر

Top